טיפולי חניכיים

טיפולי חניכיים
טיפולי חניכיים

מהם טיפולי חניכיים ומדוע הם חשובים?

טיפולי חניכיים הם חלק בלתי נפרד ממערך הטיפולים המשמרים ומהווים גורם מרכזי וחשוב בשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. חשוב לזכור כי החניכיים הם הרקמה המקיפה והאוחזת של השיניים וכל בעיה שאינה מטופלת, כגון דלקת חניכיים או מחלת חניכיים, תשפיע באופן ישיר השיניים ועלולה לגרום בהמשך לבעיות מורכבות יותר ואף לאבדן שיניים.  

חשוב מאוד להקפיד על ביקורת תקופתית וטיפולי שיננית במרפאתנו, לאבחן מבעוד מועד תופעות הקשורות בבריאות החניכיים ולטפל בהן באופן מיטבי. במסגרת טיפולי החניכיים מבוצעים תהליכים כגון: טיפול בדלקות ומחלות חניכיים, טיפול בנסיגת חניכיים, הקצעת שורשים, טיפול בכיסי חניכיים וכן טיפולים כירורגיים תומכים  לקראת השתלה דנטלית.

ההליכים הכירורגיים מבוצעים במרפאתנו באמצעות עזרים טכנולוגיים חדשניים ובמכשור זעיר-פולשני מתקדם.


דלקת חניכיים - פריודונטיטיס

כיצד מתפתחת דלקת חניכיים ואיך מטפלים בה?

דלקת או מחלת חניכיים עלולות להתפתח גם מסיבות גנטיות אך לרוב, הן נובעות מהיגיינת פה לקויה הגורמת להצטברות של רובד חיידקי (המכונה גם פלאק) על השיניים ובכיסי החניכיים. הדלקת היא השלב הראשון במחלת חניכיים ולכן חשוב מאוד לטפל בה בזמן, מפני שכל הזנחה, עלולה לגרום להיווצרות של תופעות כגון נסיגת חניכיים, ספיגת עצם, כיסי חניכיים ואף לגרום לתזוזה או לאבדן של שיניים בעתיד

דלקת חניכייםדלקת חניכיים - איור אילוסטרציה

האם ניתן להימנע מדלקת חניכיים?

במרבית המקרים, כן. שמירה על היגיינת פה נכונה וקבועה, צחצוח שיניים יעיל לפחות פעמיים ביום, ניקוי באמצעות חוט דנטלי וקיסמים דנטליים, טיפולי שיננית קבועים אחת ל- 3-6 חודשים וביקורת תקופתית במרפאת השיניים ירחיקו מכם את דלקות החניכיים ויסייעו לכם לשמור על שיניים טבעיות ובריאות לאורך שנים.

כיצד מזהים דלקת חניכיים?

אם הבחנתם בתופעות כגון ריח רע מהפה, דימום בעת צחצוח השיניים א ובעת אכילת מזון קשה, נפיחות בחניכיים או שינוי גוון החניכיים מוורדרד לאדמדם-אדום, אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבוע תור לאבחון וטיפול בהקדם.


מחלות חניכיים

הקשר שבין בריאות השיניים למצב החניכיים

דלקות חניכיים שאינן מטופלות, הופכות עד מהרה למחלות חניכיים. הבעיה העיקרית היא, שלרוב, הן אינן מלוות בכאב ולכן קשה להבחין בהן, ולעתים אף מדובר בגנטיקה, כך שהמטופל כלל אינו מודע לכך. לכן ישנה חשיבות גבוהה מאוד לביקורת תקופתית במרפאת השיניים, במטרה לאבחן בזמן תופעות אלו ולטפל בהן.

ואיך זה משפיע על השיניים?

השיניים ממוקמות בתוך כיסי החניכיים, המהוות בסיס ליציבותן בלסת, ולכן כאשר מחלת החניכיים מתפשטת, היא פוגעת באופן ניכר בחניכיים וכפועל יוצא, גורמת לנזקים קשים בשיניים וכן לנזק משמעותי בעצם התומכת בשיניים, דבר היכול להביא לתוצאה של תזוזת שיניים ואף לאבדן שיניים.

איך מטפלים?

טיפול בדלקות / מחלות חניכיים דורש, במרבית המקרים, טיפול בסיסי כגון טיפול השיננית, אך בהחלט יכול להתפתח גם לטיפולים מורכבים יותר כגון הקצעת שורשים, ניתוח חניכיים ואף לטיפול לצורך השתלת עצם, כתחליף לעצם ש"נספגה" כתוצאה ממחלת חניכיים.


נסיגת חניכיים - סימנים, סיכונים ופתרונות

נסיגת חניכיים מתרחשת כאשר מעטפת החניכיים המגנה על השן "נסוגה" וחושפת את חלק השן הטמון בחניכיים. עקב כך, השן חשופה יותר לדלקות ומחלות חניכיים, לבעיות בשיניים ואף להגיע עד לאבדן שיניים, אם לא מטפלים בנסיגה בזמן.

מדוע מתפתחת נסיגת חניכיים וכיצד ניתן לזהות?

הסיבות לתופעת נסיגת החניכיים  מגוונות והן יכולות לנבוע מגנטיקה, שינויים הורמונליים, היגיינת פה לקויה, או עישון אך הסיבות העיקריות להופעתה הן צחצוח אגרסיבי או מחלת חניכיים שלא טופלה בזמן. לכן, חשוב להיות ערניים לכל סימן שעלול להצביע על נסיגת חניכיים - אם אתם חווים רגישות גבוהה למשקאות או מאכלים חמים וקרים, אם גוון החניכיים שלכם השתנה והפך מוורדרד לאדום, אם הופיע דימום בעת צחצוח או שאתם חשים בריח רע מהפה, המלצתנו היא להגיע בהקדם אל המרפאה לבדיקה וטיפול. כמו כן, חשוב להקפיד על טיפולי שיננית קבועים אחת לחצי שנה, שם ניתן יהיה לאבחן את התופעה בזמן ולטפל בה לפני שהיא מתרחבת.

נסיגת חניכיים - איור אילוסטרציה

האם ניתן למנוע נסיגת חניכיים?

במרבית המקרים ניתן למנוע את התופעה, על-ידי הקפדה על כמה כללים חשובים:

  1. היגיינת פה נכונה ויום-יומית (מוזמנים לקבל במרפאתנו הדרכה והנחיות על-ידי השיננית) 
  2. צחצוח עדין ונכון, באמצעות מברשת שיניים בעלת סיבים רכים
  3. הקפדה על טיפולי שיננית קבועים אחת לחצי שנה 

אם הבחנתם באחד בהופעת מסימני הזיהוי לנסיגת חניכיים, אנו ממליצים להגיע לאבחון וטיפול במרפאה, כדי להימנע מהתפתחות הנסיגה ולבעיות מורכבות יותר בעתיד.