שיקום הפה

שיקום הפה
שיקום הפה

תחום שיקום הפה ברפואת השיניים כולל טיפולים המיועדים לשחזור השיניים המקוריות, במטרה לאפשר המשך תפקוד שיניים תקין ומראה אסתטי של השיניים. הטיפולים כוללים: שחזורים (סתימות), הרכבת כתרים, תותבות וגשרים, השלמת שיניים חסרות, שיקום על גבי שתלים וכן השתלות דנטליות. במרפאתנו אנו מבצעים טיפולי שיקום פה סטנדרטיים וכן טיפולים הדורשים שיקום מורכב, כאשר הקו המנחה אותנו בכל טיפול הוא שמירה על בריאות השיניים של המטופל ועל מראה שיניים אסתטי, בין אם מדובר בפתרון זמני ובין אם מדובר בפתרון קבוע. 


שיקום שיניים באמצעות כתרים וגשרים

שיקום על גבי כתרים או גשרים – מתי נדרש ומדוע?

כאשר מדובר בהרס כותרתי נרחב של השיניים, ולא ניתן לטפל בכך באמצעות שחזורים סטנדרטיים,  יש צורך בשיקום מורכב באמצעות פתרון של מספר כתרים בודדים או גשר המורכב ממספר כתרים המחוברים יחדיו.

במקרים בהם קיים חוסר שיניים, לרוב נבחר בפתרון השתלה ושיקום על-ידי כתר, שהינו הפתרון המועדף, אך במקרים בהם לא ניתן לבצע שתל דנטלי, נשלים את השיניים החסרות באמצעות גשר, המהווה פתרון שיקומי יציב, תפקודי ואסתטי. הכתרים עשויים מחומרים שונים, ביניהם חרסינה וזירקוניה, ובמרפאתנו אנו מקפידים על שימוש בחומרים האיכותיים ביותר במטרה להעניק למטופלינו פתרון שהינו גם עמיד וגם אסתטי.


כתר בודד

מדוע הכתר נחוץ בטיפולים לשיקום הפה ומה תפקידו?

הכתר חשוב מאוד בטיפולי שיקום השיניים מפני שהוא מאפשר שחזור מדויק של מראה כותרת השן הטבעית, לשן שנפגעה או אבדה. הכתר מהווה מעטפת בעלת צורה של כותרת, החשובה להענקת גם לצורך הגנה על השן הפגועה מפני שבר עתידי וגם לשם מראה אסתטי וטבעי לשן המשוחזרת.

מתי נדרש כתר?כתר בודד

הרכבת כתר על גבי השן נדרשת במצבים של הרס כותרתי נרחב של השן עקב עששת, במרבית המצבים לאחר טיפול שורש ולשם השלמת שיניים חסרות. במרפאת ד"ר בראל אנו מבצעים הרכבת כתרים במיומנות גבוהה ותוך דגש רב על איכות ואסתטיקה.


גשר - לאיזה צורך משמש?

במקרים בהם קיים חוסר בשן בודדת או חוסר של מספר שיניים, נדרש פתרון השלמת שיניים המאפשר גם יכולת לעיסה תקינה וגם מראה אסתטי לשיניים. במקרים אלו אנו מבצעים שיקום באמצעות גשר, המורכב מכתרי חרסינה המחוברים יחדיו. הגשר נתמך לרוב על-ידי שיניים סמוכות למקום החסר, אך במקרים בהם יש חוסר שיניים נרחב בפה, אנו מבצעים התקנה של מספר שתלים ועל גביהם אנו מרכיבים את הגשר. בדרך זו אנו מאפשרים למטופלינו לחזור וליהנות ממראה שיניים אסתטי ומתפקוד תקין של מערכת הלעיסה, הדומה בתפקודו לשיניים הטבעיות.

גשר


תותבות שלמות / חלקיות נשלפות

באיזה מקרים נדרשות תותבות נשלפות?

מטופלים עם חוסר מלא או חלקי של שיניים, בין אם בלסת העליונה או התחתונה, זקוקים לפתרון של מערכת שיניים חלופית חלקית או מלאה, המאפשרת השלמה של השיניים החסרות בלסת.  במקרים אלו אנו בוחרים בפתרון התותבות הנשלפות, כאשר מדובר בשתי אפשרויות:

תותבות שלמות

תותבות חלקיות

פתרון זה נחשב ליציב באופן יחסי, הנאחז באמצעות תופסנים סביב השיניים הקיימות והוא ניתן לשליפה בעת הצורך.

תותבות שלמות

משמשות כפתרון במקרים בהם אין אפשרות לבצע השתלות בגלל חוסר עצם קיצוני וכיום, השימוש בהן הולך ופוחת בשל העובדה שיש פתרונות חדשניים ומתקדמים לביצוע שתלים דנטליים, גם במקרים של חוסר קיצוני במסת העצם. במרפאתנו מבוצעות בהצלחה רבה השתלות דנטליות על-ידי מומחה לכירורגיית פה ולסת, גם למטופלים בעלי מחסור רב בעצם ובכך אנו מאפשרים להם ליהנות מפתרון של שיקום קבוע ואיכות חיים מקסימלית.


תותבות נתמכות על-גבי שתלים

במקרים בהם אין מנוס מפתרון התותבות השלמות, אחת הדרכים להעניק למטופל ביטחון היא על-ידי קיבוע התותבות על-גבי שתלים.

תותבות נתמכות על-גבי שתלים

בדרך זו אנו מבצעים השתלה דנטלית של מספר שתלים בודדים (לרוב די ב-2 שתלים בלבד), עליהם נאחזת התותבת, ובכך מתאפשר שיפור היציבות של התותבות בלסת ומטופלינו מקבלים פתרון אמין ויציב לתפקוד תקין ובטוח של מערכת הלעיסה. בדרך כלל הטיפול כולל השתלה דנטלית של שני שתלים בלבד, עליהם נתמכת התותבת השלמה באמצעות מחברים מיוחדים.